Press "Enter" to skip to content

Riese – AL Wolfsberg

Obóz pracy, położony na zboczu Włodarza, powstał w maju 1944. Więźniowie z tego obozu pracowali w kompleksie Włodarz,  a także prawdopodobnie w kompleksie Jugowice Górne. Był to największy z podobozów AL Riese, jego stan osobowy to ponad 3000 więźniów (listopad 1944)   więźniowie. W czasie poprzedzającym ewakuację, do obozu zostali przeniesieni więźniowie z innych obozów. Na terenie obozu był rewir (szpital). Abraham Kajzer pisał w styczniu 1945 roku:

„Zostałem przyjęty przez lekarza na rewir, blisko trzy tysiące chorych, niemal w stanie agonalnym, znajduje się w obozie.” 

O wysokiej umieralności osłabionych i chorych więźniów świadczy następna relacja Kajzera:

„Minionej nocy nie zmrużyłem oka, oczekiwałem ciągle wyzwolenia. Wczoraj obóz został ewakuowany. Posterunki zostały wzmocnione, a sam lager ścieśniony. Dziś nad ranem znaleźliśmy w naszym bloku dwadzieścia dwa trupy.”

IMGP9234

Obóz został ewakuowany 16 lutego 1945, więźniowie przez Mieroszów doszli do Chełmska Śląskiego, tam zostali podzieleni na na 2 grupy z których jedna trafiła do KL Bergen Belsen, a druga KL Mauthausen. Ślady obozu są do dzisiaj widoczne w terenie, ślady baraków, pozostałości obozowych zabudowań. Teren obozu, jak zresztą pozostałe podobozy AL Riese, nie jest w żaden sposób upamiętniony choćby najmniejszą tablicą. Obok pozostałości po barakach, wręcz na terenie obozu, ktoś postawił dom….