Press "Enter" to skip to content

Riese -AL Dörnhau (Kolce)

Al DornauAL Dörnhau

Obóz  w Kolcach wszedł w skład AL Riese prawdopodobnie w czerwcu 1944 roku (wcześniej istniał tutaj obóz dla robotników przymusowych). Więźniowie obozu byli wykorzystywani do różnych prac, takich jak: prace melioracyjne, przy budowie dróg, ścinaniu drzew. W warsztatach na terenie obozu więźniowie naprawiali uszkodzone szyny do wąskotorówek pracujących przy projekcie Riese. Prawdopodobnie pracowali też w sztolniach. W początkowym okresie na parterze obozowego budynku znajdowała się niemiecka administracja, ubikacje itp. Na pierwszym piętrze znajdował się Rewir (szpital), a na drugim mieszkali więźniowie. Od październik.a 1944 roku obóz zaczął pełnić funkcje centralnego szpitala dla prawie wszystkich obozów wchodzących w skład AL Riese. W związku z taką funkcją, chorzy zajmowali parter i pierwsze piętro. „Szpital” to oczywiście słowo na wyrost, była to raczej umieralnia (wg. ustaleń Pani Doroty od 18 marca 1945 do 22 maja 1945 roku zmarło tam 975 więźniów).  Zmorą więźniów była wszawica która panowała w obozie.

Abraham Kajzer wspominał: ” Od czasu kiedy przebywam w tym obozie, nie przespałem spokojnie ani jednej nocy. Bez przerwy zajęty jestem walką z wszami. Zdejmuję je z siebie całymi garściami. Całe ciało mam pogryzione. Mam nadzieję, że w nowym obozie zostaniemy odwszeni, a może nawet dostaniemy czystą bieliznę„.

Ze względu na warunki, oraz na to, że więzień leżący na rewirze dostawał połowę i tak skromnej porcji jedzenia dziennie, więźniowie starali się uniknąć skierowania na rewir. Inny więzień wspominał pobyt w    Dörnhau w następujący sposób:  „Tu już nie ma schnell, schnell. Tu nie musisz pracować. Po prostu leżysz, głodujesz i umierasz „. 8 maja 1945 roku obóz opuścili esesmani, więźniowie jednakże bali się jakiegoś podstępu, a nie zdawali sobie sprawy z końca wojny i pozostawali w obozie. Dopiero 9 maja na teren obozu wjechał radziecki samochód, co tak naprawdę oznaczało dla więźniów koniec niewoli.

 

IMGP9575AL Dörnhau

IMGP9578Resztki płotu otaczającego obóz z zachowanym fragmentem drutu kolczastego.

IMGP9583Resztki płotu otaczającego obóz z zachowanym fragmentem drutu kolczastego.

IMGP9598

Solidny betonowy budynek znajdujący się na terenie obozu (być może bunkier)